Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

"Čekas" maisos ir kā aktīvie ziņotāji tā tādi, kas nevienu nav nodevuši. Pirms nosodam vajag noskaidrot un saprast 6

Par reliģiju un politiku runāt esot visai bīstami, jo šie ir jautājumi, par kuriem notiek visliekākie strīdi. Pat kari. Jo katrs turas pie savas taisnības. Domājams, ka viens no pretrunīgāk vērtētajiem jautājumiem, par ko varētu sastrīdēties pamatīgi, pašlaik ir “čekas” maisi. Vajadzēja publiskot VDK aģentu kartotēku vai nevajadzēja? Kā cilvēki tur nokļuva, cik ļoti mēs pēc fakta, ka konkrētais cilvēks ir aģentu sarakstā, varam spriest tiesu un teikt – vainīgs? Šie ir jautājumi, kur neitralitāti var ieturēt, iespējams,  vien tie, kas ir gados jauni, kas nav dzīvojoši padomju režīmā un neko nezina ne par “čeku”, ne tā laika dzīves filozofiju. Pārējiem ir savs viedoklis. 

Saprotams, ka arī mēs ieskatījāmies vietnē “kgb.arhivi.lv” un vētījām tur esošo Valkas rajona savervēto aģentu sarakstu. Jā, daži pazīstami uzvārdi tur ir. Pirms neesam jautājuši, kā viņi “čekas” maisos nokļuva, nav jēgas spriedelēt. Protams, mēs par to rakstīsim, jo tas ir ārkārtīgi svarīgs jautājums. Cerams, ka arī mūspusē cilvēki būs ar mieru izteikt savu viedokli un nostāju, lai labāk varam izprast tā laika vēstures posmu.

Palasīju, ko par savu nokļūšanu aģentu kartotēkā stāsta konkrēti cilvēki kaimiņu rajonu laikrakstiem. Tikai retais atzīst, ka saprot, kāpēc ir kartotēkā, jo ir uzrunāts sniegt informāciju apmaiņā pret ļaušanu izbraukt no PSRS. Vairums stāsta, ka viņu sirdsapziņa ir tīra, ka notikusi tikai viena saruna ar VDK pārstāvi un neko sliktu nav darījuši. Dažs atzīst, ka viņš vainīgs ne pie kā nejūtas un, ja kāds vēlas, lai runā, ko grib, cits jūtas ļoti aizskarts un gatavs tiesāties. Domāju, ka mūspusē cilvēki jūtas līdzīgi, jo ne jau rajona robežas noteica metodes VDK. Zinot, ka padomju gados visur bija plāns (kaut gan tagad arī soda organizācijām tāds esot), pateikt, ka maisos nav iekļuvuši cilvēki, kuri nekad nav sadarbojušies ar VDK, diez vai kāds uzņemsies. Daži VDK darbinieki ir jau apstiprinājuši, ka vākuši “mirušās dvēseles”, lai izpelnītos uzslavas par labu darbu. Bet maisos noteikti ir cilvēki, kas bija īsti aģenti, kas izsekoja cilvēkus un ziņoja par līdzcilvēku pretpadomju rīcību un no tā cilvēki cieta represijas. Kā atšķirt vienus no otriem? Galvenais, manuprāt, ir noskaidrot un saprast, nemeklēt tautas ienaidniekus savējo vidū.

Gaidām jūsu pārdomas. Arī informāciju, ja tāda ir jūsu rīcībā. Gaidām jūsu stāstus, jo īpaši no tiem, kuri ir kartotēkā. Zvaniet korespondentei Sandrai Pētersonei 64707028, kura gatavos publikāciju kādam no nākamajiem numuriem.

Komentāri 6

bezugunsnavdumu

Tas ka, iespējams, puse Latvijas bija stukači nav nekāds brīnums, kā tik izdabāt un izdabājot saņemt kaulu.
Bet ja ņemt cilvēku kurš bija čekā kā godajamo, kurš nevienu, varbūt, nestučīja, jāmaina arī Krimināllikumu, kad ja staveji blakus vārmakai, bet neizvaroji un nezogi, vari būt brīvs, nevis grupā un līdzdalibā.

pirms 5 mēnešiem, 2019.01.14 13:38

Kaija

" ir nogriezta iespēja uzzināt par sadarbības saturu, kā tas pētniekiem bijis līdz šim. Zālīte atzīst, ka tie, kuru vārdi atrodami publicētajos dokumentos, tagad “ir runātīgāki, bet tās runas ir maz saturīgākas, zinot to, ka lielākajā daļā gadījumu informācija nav pārbaudāma, var stāstīt katrs, ko grib, tagad, un mums tam jātic, un tas aiziet vēstures annālēs kā patiesība.” Pēc Zālītes domām, stāstos, kurus nu atklāj čekas maisos esošie, ir vairāk nepatiesības, nekā patiesības. Visi runājot par sadarbības faktu, bet noklusē par tās saturu." no intervijas ar Domburu. Pilnīgi piekrītu! Tagad nu visi runās kādi balti un pūkaini. Tas kā zagli, kad pieķer pie rokas, es jau neko, es neko, paskatat kā tur augšā zog :)))))))))

pirms 5 mēnešiem, 2019.01.15 13:02

bezugunsnavdumu

Tak ikvienam domājošam skaidrs, ka baltie un pūkainie čekā nebija. Par iešanu kartotēkā apmaiņā pret izbraukšanu vispār der tikai padsmitniekiem, visi kuri ir kartotēkā ir Latvijas valsts un tautas nodevēji, pašlabuma meklētāji, ienaidnieki un vieta tiem ja ne cietumā, tad sabiedrības melnā sarakstā, kad ne darbā iestāties ne publiski pa ielu staigāt.
Tiesāsies viņi, kā viņi pierādīs savu pūkaino vilnu, gluži otrādi kurš tiesāsies tas lielākais stukačs.

pirms 5 mēnešiem, 2019.01.15 15:09

bezugunsnavdumu

Latvijas valsts lielākais ienaidnieks nav pat krievu okupanti, bet pats latvietis, kurš domā - čekas maisi ir pagātne, nu tādi laiki bija, gribējaās labu dzīvokli, gāju stučīt, nu ko nu tur, nerunāsim, lai viss aiziet vēsturē.

Jūs idioti pat neapjēdzat, ka tā jums nav nākotnes, jūs mūžu vadīs arbūzveidīgie zemnieki + kremlis, ar jūsu pašu gribu.
Veiksmi jums, labi ka es ar vienu kāju jau Igaunijā, tur ir attīstība un mazāk sarkano idiotu.

pirms 5 mēnešiem, 2019.01.15 17:35

a.dudelis

Jāuzteic Zimeļlatvijas žurnālisti par drosmi cilāt neērtu jautājumu no mūsu nesenās vēstures. Piekrītu viedoklim, ka "čekas maisu" atvēršana, lai arī pagalam nokavēta, ir pareizs lēmums Aicinu ikvienu - stāstiet, atklāti runājiet par notikušo. Tas būs noderīgi gan katram pašam, gan palīdzēs mums, kā sabiedrībai kļūt atvērtākai un nobriest. Tiem, kas jau paķēruši akmeni, lai kādu nomētātu - pieturiet to pie sevis.

pirms 5 mēnešiem, 2019.01.16 16:12

bezugunsnavdumu

Manas piecgades apņemšanās ir panākt, lai ikviens kurš esot bijis aģents saņemtu sodamību. Tā būs taisnīgi, jo vieni tika cietumā un Sibirijā par Latviju un nepatiku pret pretīgo psrs, bet citi nodeva Brīvas Latvijas ideālus un sadarbojās ar okupācijas režīmu, ar slepkavām.
Par šo rīcību ir jāatbild un šai rīcībai nebūs noilgojuma.

pirms 5 mēnešiem, 2019.01.17 14:25

Viedokļi