Dzīvot skaisti grib visi

Jūtos lepna, ka dzīvoju tik skaistā vietā. Tās bija pirmās emocijas, kas radās, skatoties Latvijas Televīzijas raidījumu “Ielas garumā” par Dakteru ielu Smiltenē.

Tie, kuri dzīvojam Dakteru ielas galā pie Tepera ezera, jūtamies kā VIP  jeb ļoti svarīgu personu zonā. Tepera ezera apkārtne un Vecais parks, pateicoties pašvaldībai, ir pat ļoti sakopta. Par to vēlreiz varēja pārliecināties raidījumā “Ielas garumā”, skatoties uz Dakteru ielu un Teperi no putna lidojuma. Tas strūklakas “ūdensrozes” zieds Teperī uz promenādes fona vien bija izcili skaists skats!
Un tāpēc varu saprast citā Smiltenes vietā,  pie Cērtenes pilskalna (pašvaldībai piederošo mežu pusē) dzīvojošos cilvēkus, kuri arī vēlas baudīt sakoptu, skaistu vidi savu māju tuvumā. 

“Ziemeļlatvijā” šomēnes jau rakstīju, ka diemžēl pašvaldības mežs pie pilskalna (orientējoši Drandu ielas galā)  pēdējo gadu laikā ir atstāts novārtā. Atpūtas vieta Cērtenes upītes krastā ir izdemolēta, piedrazota un ieaugusi garā zālē. Jaunaudzes aizaugušas ar pamežu. Aktīvās atpūtas un pastaigu takas elementi savu laiku ir nokalpojuši un izskatās pavisam bēdīgi.

Ikvienas pašvaldības budžets nevar pavilkt vienlaicīgi daudzus finansiāli ietilpīgus objektus. Šogad Vecā parka un tam piegulošās teritorijas rekonstrukcijas projektam ir pielikts punkts.  Smiltenes novada dome skaidro, ka Cērtenes pilskalna teritorijai ir izstrādāts attīstības plāns, kas tuvākajā laikā tiks nodots sabiedriskajai apspriešanai. Projektu pēctecību es varu saprast, taču neizprotu, kāpēc bez attīstības plāna nevar paveikt tik elementāru darbu, kā atpūtas vietas uzturēšanu kārtībā, par mežsaimnieciskiem darbiem pat nerunājot, tie taču ir jādara regulāri.

Cērtenes pilskalns ir valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis, vissenākais Smiltenes vēstures pagātnes liecinieks. Plašā teritorija ir piemērota gan aktīvai atpūtai, gan nesteidzīgām pastaigām un dabas baudīšanai. Sabiedriskā apspriešana parādīs, ko šajā teritorijā vēlas iedzīvotāji, jo viņu vēlmes un intereses ir primārās. Taču tālāk jau sekos jautājums par finansējumu – cik lielu to vajadzēs, lai Cērtenes pilskalna attīstības plānu ieviestu dzīvē, un no kādiem avotiem šo naudu dabūt, jo  ikgadējā pašvaldības budžeta ienākumu sadalē finansējumu droši vien vajadzēs daudz un dažādām lietām.

Turklāt no nākamā gada 1. jūlija jau būs jādomā plašāk, – jaunais Smiltenes novads atradīsies tagadējo Smiltenes, Raunas un Apes novadu teritorijās, un arī Raunas un Apes novadi ir bagāti ar kultūrvēstures pieminekļiem. Jau iepriekš rakstīju, ka jaunievēlēto deputātu “sāpju bērns” būs Gaujienas muižas pils – valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, kas atrodas Apes novada domes īpašumā un ko mantos jaunveidojamā Smiltenes novada pašvaldība. Proti, brūk nogāze un bojā pils ēkas pamatus, to nostiprināšanai nepieciešami vismaz 700 tūkstoši eiro. Un pat nerunāsim par visu šo pieminekļu ikdienas uzturēšanas darbiem, kas arī ir vajadzīgi.

Viedokļi