Iemīlēties un pazust Latgalē

Pēc garajām brīvdienām mums atkal ir iespēja satikties laikraksta lappusēs. Vai esat atpūtušies? Man pēdējā pusgada laikā katra izraušanās ārpus mājas ir svētki, jo ikdiena aizrit dzīvoklī Smiltenes centrā. 

Esmu sajūsmā par piedzīvoto Lieldienās. Tās pavadīju zilo ezeru zemē Latgalē. Tas man personīgi ir vismazāk iepazītais reģions Latvijā. Ja vien neesmu piemirusi kādu bērnības ekskursiju, tad pirmo reizi Latgalē biju 2018. gada vasarā. Tad iemesls bija aviošovs netālu no Rēzeknes. Tolaik ar jauniepazīto kompāniju apmetāmies skaistā lauku mājā Daugavpils pusē. Starp darāmajiem darbiem paguvu no ārpuses apskatīt Aglonas baziliku un aizbraukt līdz Daugavpilij. Tā ir pilsēta, kas nerada sajūtu, ka esi Latvijā. Atceros, ka mana pirmā satikšanās ar Latgali bija sajūtās ļoti īpaša un skaista. Aizvadītajās brīvdienās es atkal iemīlējos Latgalē.

Klusajā sestdienā pa saules pielietu ceļu devos uz “Dīva dorziem” Ārdavas ezera krastā, kas atrodas padsmit kilometru attālumā no Krāslavas. Latgalē nudien var pazust no ikdienas un zaudēt realitātes sajūtu. Tur pārņem miers un svētlaime. Dažkārt šķita, ka uz autoceļa esmu viena pati, neierasti maza satiksme. 

Lai nokļūtu galamērķī, bija jābrauc cauri Algonai. Pabraukt garām bazilikai neapstājoties nav iespējams. Pirmo reizi dievnamu apskatīju arī no iekšpuses. Protams, iespaidīgi! Latgalē mani sajūsmina vairākas lietas – baznīcu daudzums, ezeru biežums (tas joprojām šķiet maģiski, ka, tikko pabraucot garām vienam ezeram, aiz līkuma jau ir nākamais), apdzīvoto vietu nosaukumi un apbūve pilsētvidē. Pilns ar košām un krāsainām privātmājiņām, ielu malās tās savieno augsti žogi. Beidzot arī es braucu cauri Maltai tepat Latvijā. Taču atmiņā palika apdzīvota vieta ar skaistu nosaukumu – Skaista. 

Latgale mudina atgriezties, to noteikti gribu ieplānot vasarā, lai dotos ezeru pērļu medībās, izmantotu aktīvās atpūtas iespējas un apbrīnotu dievnamus, kas raksturīgi tikai šim reģionam.

Pie mums Vidzemē ir pavisam cits šarms, kas pašiem reizēm šķiet ikdienišķs. Tāpēc jaunu sajūtu alkstošajiem rekomendēju Latgali. It kā tā pati Latvija un tomēr ļoti atšķirīga.

Viedokļi