Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kā krievu ruletē - esi parādnieks vai neesi

Nu jau mazliet pierimušas emocijas, kuras raisījās pēc tam, kad vienā dienā tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju uzzināja, ka ir parādā valstij. Iesniedzot gada ienākumu deklarāciju vai tikai pārbaudot VID mājaslapā, daudzi tika aplieti kā ar aukstu ūdeni, jo ieraudzīja summu, kas jāmaksā valstij. Internetā sarkastiski jokoja, ka nu kalendārā jāieraksta vēl viena atzīmējamā diena, proti, Vislatvijas parādu diena.
Protams, arī es un mani kolēģi visai lielām bažām naski centāmies iekļūt VID EDS sistēmā, kur redzams – esi parādnieks vai ne. Mēs varam atviegloti uzelpot, mēs esam nodokļus pārmaksājuši un dažus desmitus, bet dažs pat simtus saņems atmaksas veidā no valsts. Veiksminieki, vai ne? Teikšu godīgi, satraukums bija liels. Vilkt ārā no maka un atdot mistiskā valsts kasē jebkuru summu ir nepatīkami. Te nelīdz cēlas runas. Un tādu jau arī nebija, vien daži skaidrojumi, kāpēc šāda situācija valstī izveidojusies, un daudz, ļoti daudz sliktu vārdu par Latviju, par valdību un VID. 

Kad rakstīju pateicības vārdus mūsu grāmatvedei, ka mums nodokļi vilkti pat vairāk nekā vajadzēja un tāpēc nu varam atviegloti uzelpot, viņa priecājās, bet paskaidroja, ka tas, vai ir pārmaksa vai iztrūkums, nav grāmatveža nopelns vai kļūda. Grāmatvede neslēpa, ka ir tik smagi lasīt ļoti aizskarošus un apvainojošus komentārus šīs profesijas pārstāvju adresē. Tas ir VID, kas, ņemot vērā katras personas ienākumus iepriekšējā pusgadā, nosaka prognozējamo piemērojamo neapliekamo minimumu. Problēmas rodas tieši mazo algu saņēmējiem, jo, piemēram, no 430 eiro algas neapliekamais minimums tiek noteikts 200 eiro, bet, ja alga mainās, izveidojas nodokļu parāds. Tiem, kuriem algas ir virs 1000, neapliekamais minimums netiek piemērots un nodokļus velk no visas summas. Tas viss ir tik sarežģīti, ka patiešām jāpiekrīt – bezmaz jāmeklē savs personīgais grāmatvedis, kas spēj ieviest skaidrību tieši tavā situācijā. 

Tas, kas mani uztrauc šajā jautājumā –  vai nu esam kļuvuši zinošāki un varēsim maksāt nodokļus tādā apmērā, lai nepatīkamu pārsteigumu parāda izskatā nākamgad nebūtu? Es apšaubu. Domāju, ka joprojām nav saprašanas, kas darāms, lai nekļūtu par parādnieku. Un vai vispār katrs cilvēks var ko te mainīt? Šī nu ir tā reize, kad VID un valstij būtu jāatvēl kāda summa izskaidrojošai kampaņai. Tas sniegtu ne tikai informāciju par nodokļu sistēmu, bet mazinātu arī negatīvismu, kas plūst no šīs valsts iedzīvotājiem valdības un Latvijas adresē. Vēl labāk, protams, būtu, ja speciālisti spētu izveidot sistēmu, lai tūkstošiem cilvēku nevarētu kļūt par nodokļu parādniekiem.

Viedokļi