Kārtējais noteikums, kur netiek ņemta vērā reālā situācija

Pieļauju, ka ministrijās un smalkās iestādēs ierēdņi un darbinieki var izrādīties ar augstskolu diplomiem, daudzi pat diviem, kas tagad skaitās moderni. Visai bieži ir situācijas, ka dzīvē, sastopoties ar šādu diplomētu cilvēku Rīgas kabinetos tapušiem lēmumiem, atliek vien brīnīties vai dusmoties. Tas, ko pašlaik piedzīvo neskaitāmi Valkas un Valgas iedzīvotāji, kuru ikdiena ir cieši saistīta ar robežas šķērsošanu, izraisa abas šīs emocijas. Par ko es runāju? Par obligāto elektroniskās reģistrēšanās sistēmu, šķērsojot robežu. Neapstrīdu, ka tāda vajadzīga, lai kontrolētu pašizolācijas ievērošanu. Bet nevar no viena grāvja iekrist otrā. Pirms kaut ko dara, ir jāizzina situācija, jāpakonsultējas ne tikai ar blakus sēdošo kabineta biedru, bet cilvēkiem no reālās pasaules, piemēram, pašvaldībām, kas saimnieko pierobežas teritorijās.

Kas tagad notiek Valkā? Nevajadzīgs haoss cilvēku smadzenēs. Noteikumi paredz, ka, šķērsojot robežu, visiem šis fakts obligāti jāreģistrē elektroniskajā datu bāzē. Valcēniešiem ‒ reizi 30 dienās.  Vislielākā problēma ir tā, ka visi robežšķērsotāji, tai skaitā tūkstoši Valkā un Valgā, saņem brīdinājumu, ka esi šķērsojis robežu, tāpēc 10 dienas jāatrodas pašizolācijā. Bet tā nav. Valkas novada iedzīvotājiem ir tiesības pašizolācijā nedoties. Tā pirms laika lēma valdība. Šo brīnumlēmumu nebeidzu vien apjūsmot, jo pirmo reizi Valkas un Valgas vienotība tika akceptēta no valdības puses. Vai to nezināja tie, kas anketu un sistēmu būvēja? Kāda jēga ir datu bāzi piesārņot ar cilvēku datiem, kuri ikdienā šķērso robežu, lai dotos uz darbu, skolu, bērnudārzu un veikalu, pie ārsta vai manikīra, ja uz viņiem neattiecas ierobežojumi, kurus ar bāzē savāktās informācijas palīdzību nolemts kontrolēt?

Tagad ir problēma, valcēnietis kā godīgs pilsonis piereģistrējas, ka šķērsojis robežu, un pretī saņem ziņu no valsts oficiālas iestādes, ka viņam 10 dienas jāatrodas pašizolācijā. Ziņa automātiski tiek sūtīta visiem Latvijas robežu šķērsojošajiem, tai skaitā Valkas novada iedzīvotājiem. Pašvaldība dara, ko var, mierina cilvēkus un stāsta ‒ tā ir kļūda sistēmā, tāpēc ignorējiet. Bet padomājiet, cik neētiska un absurda ir pati situācija, kad pašvaldībai ir jārosina savi iedzīvotāji ignorēt valsts institūcijas sūtīto vēsti. 

Jautājums, kas notiks tālāk. Valkas iedzīvotāji tagad ar savu uz darbu un bērnudārzu staigāšanu ir vienā reģistrā ar tiem, kas atlidojuši no valstīm ar augstu saslimšanas risku. Un vai kāds var apliecināt, ka šī iekļūšana datu bāzē neierobežos viņu iespējas saņemt veselības aprūpi vai visu citu, kas liegts uz 10 dienām tiem, kam jāsēž pašizolācijā? Ja nu priekšā paredzēta operācija vai lidojums? Lieki uztraukumi. Vai tiešām nebija vienkāršāk un loģiskāk nelikt Valkas un Valgas iedzīvotājiem pildīt šo anketu.

Šis ir kārtējais noteikums, kur netiek ņemta vērā reālā situācija. Tā vien gribas sarkastiski rosināt ministrijas organizēt ekskursijas pa dzimto zemi, lai ierēdņi uzzina un atceras, ka mazajā Latvijā ir unikālas pilsētas pasaules mērogā – Valka un Valga, kas teritoriāli ir kā viena pilsēta. Varbūt tad, ieviešot visādus noteikumus, būtu kaut mazs priekšstats, kā to iespējams īstenot, piemēram, Valkā, un vai maz tam būs kāda jēga.

Viedokļi