Maisiņu, lūdzu, nē! 11

“Neesmu tik vecs, lai līdzi nēsātu auduma maisiņu,” man priekšā pie kases stāvošs vīrietis saka pārdevējai, kad viņa piedāvā iepirkumus salikt veikala čaukstošajā maisiņā, un izvēlas to. Kad pienāk mana kārta, saku pārdevējai, ka laikam esmu veca, jo man gan līdzi ir pašai savs auduma maisiņš. Taču patiesībā ar vecumu tam nav nekāda sakara. Domāt videi draudzīgi mani iemācījusi tieši jaunā paaudze, konkrēti – mana divdesmitgadnieku paaudzei piederošā meita ar savu piemēru. Dzīvojot Rīgā, viņa iepērkas beziepakojuma veikalā “Burka”, bet, kad atbrauc ciemos uz Smilteni, ņem līdzi savus traukus pienam un krējumam, jo uz svara piena produktus mūsu pilsētā var nopirkt “Smiltenes labumu bodē”, tautā dēvētā par piena veikalu. “Un, mamma, to vienu plastmasas maisiņu var izmazgāt, nemet projām,” viņa vairākkārt man aizrādījusi.

Sākumā to uztvēru ar nelielu skepsi, bet tagad arī pati ik dienu somā līdzi nēsāju plastmasas maisiņu un trauciņu sveramajai precei, ko pēc izmantošanas izmazgāju un lietoju atkal. Tas gan ikdienā prasa ievērot zināmu loģistiku, lai vienmēr uz vietas līdzi būtu savi trauki vajadzīgajā daudzumā,  tāpat arī iepērkoties nevar aizdomāties, jo, ja tā notiek, tikmēr pārdevēja jau ierasti preci pako plastmasas maisiņā.

Domājat, priekš kam tas viss? Bet vai esat pasekojuši līdzi, cik vieglās plastmasas iepirkumu maisiņu iepērkoties izmantojat dienā, nedēļā, mēnesī? Vienā maisiņā tiek iesvērta gaļa, otrā – gaļas izstrādājumi, un vēl pārdevēja, labu gribēdama, uztaisa iepakojumu dubultā, vienu maisiņu ieliekot otrā, trešajā maisiņā tiek salikti tomāti, ceturtajā – paprika un tā tālāk, kaut gan augļiem un dārzeņiem tāds iepakojums nemaz nav vajadzīgs, mājās tie tāpat tiek mazgāti. Un kur tad vēl vienreiz lietojamās kafijas krūzes un trauki ēdienam līdzņemšanai? Un kur tas viss, pareizināts ar lietotāju skaitu, paliek?

Ne velti Eiropas Komisija šogad ierosinājusi aizliegt Eiropas Savienībā  plastmasas šķīvjus un salmiņus, vates kociņus un daudzus citus vienreiz lietojamus plastmasas izstrādājumus, lai cīnītos ar atkritumu problēmu jūrās. Tas nozīmē, ka Eiropas Savienības dalībvalstīm būs jāsamazina plastmasas pārtikas taras un dzēriena glāžu un krūžu izmantojums. Valstis to varēs izdarīt,  piemēram, pārdošanas vietās darot pieejamus alternatīvus izstrādājumus vai gādājot, ka vienreizlietojamus plastmasas izstrādājumus nevar saņemt bez maksas. 

Smiltenē šobrīd esmu uzgājusi divus veikalus, kur preci iepako papīrā, - jau minēto piena veikalu un “Pauzi” , tikai “Pauzē” preces iesaiņošana papīra maisiņā pircējam pašam ir jāpalūdz pārdevējai.   Par šādu iespēju ir prieks, jo man nav vienalga, kas notiks ar mūsu planētu un kādā vidē dzīvos mazbērnu mazbērni, mazmazbērni un viņu bērni.

Komentāri 11

anonima.persona

par papīru -labs:)))katru reizi,kad Jūs palūdzat ,lai Jūsu preci iesaiņo papīrā,paturiet prātā,ka kādreiz tas bija koks,kas tagad vairs nav koks:)))un katru reizi ,pajautājot papīra iepakojumu,Jūs veicinat mežu iznīcību:))un zāģējot koku,tiek lietots gan benzīns,gan eļļa:))Tad kā tur ir ,ir Jums vai nav vienalga kas notiks ar mūsu planētu!?:))

pirms 2 gadiem, 2018.12.07 19:11

bezugunsnavdumu

arī ēdot biezpienu atceries, ka pagatavošanai tikai izmantota eļļa, degviela un govs sabradāja pļavā koka dzinumu.

pirms 2 gadiem, 2018.12.11 16:46

sandrasmil

Anonīmā persona, es jums nepiekrītu. Papīru es sadedzinu krāsnī, un atkritumu vairs nav. Neko nevar saražot, neizmantojot resursus, taču atšķirībā no jums es izvēlos resursus, kuru atkritumus var pārstrādāt. Acīmredzot jums nav informācijas, cik ilgi vidē sadalās plastmasa. Pameklējiet informāciju, palasiet.

pirms 2 gadiem, 2018.12.08 09:26

anonima.persona

Plastmasu taču arī var sadedzināt krāsnī un atkritumu vairs nav!!!:)Ta sanāk pēc Jūsu loģikas!Un kā Jūs varat rakstīt ,ka salīdzinot ar mani Jūs esat pareizākā pozīcijā,ja nezinam manus ikdienas paradumus?:)

pirms 2 gadiem, 2018.12.08 09:40

sandrasmil

Nē, pēc manas loğikas nesanāk, ka plastmasu var dedzināt krāsnī, jo tad jau es vairākkārt neizmantotu vienu un to pašu plastmasas trauciņu, bet dedzinātu krāsnī un beigu beigās paliktu ar sabojātu apkures katlu. Un par tiem ikdienas paradumiem, ja mums būtu vienāds skatījums, tad jau netaptu šāds jūsu komentārs. ☺

pirms 2 gadiem, 2018.12.08 11:07

sandrasmil

Aizmirsu pateikt, ka es jau nepozicionēju savu rīcību kā visiem obligāti uzspiežamu, dalos tikai savā pieredzē un rosinu padomāt par plastmasas kalniem, kas uzkrājas dabā. Protams, arī mežu resursi ir jāsaudzē.

pirms 2 gadiem, 2018.12.08 11:11

duksis4x4

Es savukārt zinu TEC, kur plastmasas izstrādājumi tiek sadedzināti gadā tūkstošiem tonnu un ražo siltumu+ elektroenerģiju. Ir tehnoloģijas un nekāds dabas piesārņojums no tā nerodas, piedevām vēl iegūst izejvielas citu produktu ražošanai, piem. pat sieviešu komsētikai.

pirms 2 gadiem, 2018.12.08 15:16

sandrasmil

Par plastmasas dedzināšanu tādos TEC lasīju, ka vidē nonāk indīgu vielu kokteilis, no kurām īstermiņā rodas dažādas slimības, bet ilgtermiņā audzēji.

pirms 2 gadiem, 2018.12.08 15:27

duksis4x4

Nav tik traki, tendence kaitīgos izmešus visu laiku samazināt un pie pareizas degšanas temperatūras sadeg līdz minimumam. Ja vēlme palasīt patiesus rādītājus no konkrētas TEC, lūdzu ierakstiet, fakta-statistik.tekniskaverken.se/#/miljo/ep Linku protams te ievietot aizliegts, lai sašaurinātu lasītāju redzeslauku līdz minimumam.

pirms 2 gadiem, 2018.12.08 17:44

bezugunsnavdumu

Tādus TEC j;'būvē krieivjā, tur tāpat visi mentāli idioti, nekas traks ja būs ar trīm rokām.

pirms 2 gadiem, 2018.12.11 16:47

bezugunsnavdumu

Sekot visādai vides sargāšanas idejai esot pusaudža attīstības līmenis.

Lai darbā dzert latte man līdzī kabatā jānesā krūzi?

Kādam idiotam jābūt lai sargāt pasauli no plastmasas, ja viens urla punduris putins var vienā brīdi pusi pasaules okupēt, otro iznīcināt.

Lielas talkas pioneri pavasarī visu savāks.

pirms 2 gadiem, 2018.12.11 16:45

Viedokļi