Neapskaužama izvēle

Pirms daudziem gadu desmitiem uzcelta daudzdzīvokļu māja, novecojuši, neefektīvi ūdens tīkli un dzīvokļu īpašnieku nonākšana izvēles priekšā: ko darīt – maksāt par sistēmas pārbūvi vai atstāt visu, kā ir, līdz pamatīgai avārijai? Tādā neapskaužamā situācijā var nonākt ikviens padomju laikā uzbūvēts nams, bet šoreiz izvēle jāizdara 36 dzīvokļu mājai Smiltenē, Kalna ielā 2. 

Lai pastāstītu par problēmām ar maksājumiem par ūdeni, “Ziemeļlatviju” uz tikšanos uzaicināja četras šajā mājā dzīvojošas seniores. Katrai savs stāsts, bet, īsi  rezumējot, viena no problēmām – iedzīvotāju neizpratne par karstā ūdens sagatavošanas pakalpojumu cenām, par ko viņi jau iepriekš vērsušies pašvaldības kapitālsabiedrībā SIA “Smiltenes NKUP”.

Šī problēma varbūt ir aktuāla arī citās daudzdzīvokļu mājās, tāpēc ir vērts sniegt “Smiltenes NKUP” skaidrojumu mājas iedzīvotājiem.  Mājā ir siltumenerģijas skaitītājs, kas uzskaita siltumenerģijas patēriņu atsevišķi karstā ūdens sagatavošanai. Ministru kabineta noteikumi paredz, ka maksa par karstā ūdens cirkulāciju tiek rēķināta 0,1 megavata apmērā mēnesī uz vienu dzīvokli, bet starpība tiek sadalīta uz patērētajiem karstā ūdens kubikmetriem, tādā veidā iegūstot viena kubikmetra ūdens uzsildīšanas cenu. Kalna ielā 2 šīs izmaksas ir augstākas nekā vidējās, jo karstā ūdens tīkli un sagatavošanas sistēma ir neefektīvi, piemēram, cauruļu diametri ir neatbilstoši (caurules ir resnas), un patērē ļoti lielu daļu siltumenerģijas apjoma. Ņemot vērā paaugstinātās izmaksas, kas  negatīvi ietekmē patērētāju, vairums  iedzīvotāju savos dzīvokļos izvēlējušies uzstādīt ūdens uzsildīšanas boilerus, kā rezultātā samazinās karstā ūdens patēriņš. Taču, jo vairāk iedzīvotāju izvēlētos karstā ūdens centralizētu uzsildīšanu, jo mazāk par šo pakalpojumu tā saņēmēji maksātu. Kalna ielā 2 ir pretēji.

SIA “Smiltenes NKUP” mājas iedzīvotājiem izteikusi priekšlikumu veikt karstā ūdens sistēmas pārbūvi izmaksu samazināšanai. Mājas iemītniekiem ir izplatīta anketa, kurā jāpasaka savs “jā” vai “nē” šim priekšlikumam, “jā” gadījumā rēķinoties, ka par pārbūvi būs jāmaksā. Lielā mājā ar daudziem dzīvokļiem ikviens finansiāli dārgs darbs, vai tā būtu mājas siltināšana, vai jumta nomaiņa, vai komunikāciju pārbūve, ir atkarīgs no tā, ko izlems dzīvokļu īpašnieku vairākums. Jau tagad Pils ielas 2 seniorēm ir jautājumi viņu mājas apsaimniekotājam SIA “Smiltenes NKUP”, piemēram, par mājas uzkrājumu no apsaimniekošanas naudas un tās izlietojumu.  

Iegūst tie nami, kuros ir enerģiski, uzņēmīgi mājas pārvaldnieki – vidutāji starp iedzīvotājiem un mājas apsaimniekotāju, taču  arī ikviens iedzīvotājs var uzdot jautājumus “Smiltenes NKUP”, uzrakstot tos uz lapiņas un iemetot pastkastītē pie uzņēmuma ārdurvīm vai savā kāpņu telpā, kur tiek nodoti ūdens skaitījuma rādījumi, vai arī dodoties uz  “Smiltenes NKUP”. Ierobežojumu laikā ārdurvis ir slēgtas, bet pie durvīm ir informācija ar kontakttālruni un tikšanos var saskaņot iepriekš.

Viedokļi