Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vai OIK afēras beigas? 5

Tirgus efektivitātes modelis – OIK pseidonīms? Jauna, miglaināka iedzīvotāju apzagšanas shēma? Nomaina nosaukumu, bet maksājums tautai paliks? 

Ziņu portālos komentējot valdībā iesniegtos Ekonomikas ministrijas priekšlikumus, kā turpmāko triju gadu laikā – līdz 2022. gada 1. janvārim – atcelt esošo elektroenerģijas obligātā iepirkuma  komponenti (OIK), gana daudzi cilvēki šo vēsti neuztver ar sajūsmu, bet gan ar skepsi. Proti, Ekonomikas ministrija ierosina grozīt Elektroenerģijas tirgus likumu, paredzot no 2022. gada 1. janvāra OIK maksājumu sistēmu aizstāt ar tirgus cenas efektivitātes modeli jeb piemaksu virs elektroenerģijas tirgus cenas. 

No vienas puses, Ekonomikas ministrija atzinusi, ka OIK maksājumu sistēma kļuvusi par nekontrolējamu nastu gan mājsaimniecībām, gan uzņēmumiem, no otras puses, plašsaziņas līdzekļiem sagatavotajā ministrijas ziņojuma izklāstā nav solījuma, ka pēc trijiem gadiem gaidāmais  tirgus cenas efektivitātes modelis nekādā gadījumā neskars mājsaimniecību budžetu. Ziņojumā iekļautais risinājums paredz periodā līdz 2022. gadam īstenot kompleksus pasākumus, lai nodrošinātu, ka, sākot no 2022. gada 1. janvāra, valsts atbalsts elektroenerģijas ražošanai tiek balstīts uz tirgus principiem un kopējās atbalsta izmaksas elektroenerģijas ražošanai ik gadu nepārsniegtu 0,3 procentus no iekšzemes kopprodukta. Subsidētās enerģijas ražotājiem būšot jāpierāda, ka tie spēj strādāt tirgus un godīgas konkurences apstākļos. Bet ko tad, ja ražotāji to nedarīs un valsts atbalsta maksājums nespēs skriet līdzi elektroenerģijas cenu lēcienam? Vai atkal maksās elektrības patērētāji?

Pirms 13. Saeimas vēlēšanām tieši OIK bija viens no partiju jājamzirdziņiem, kas bija pieminēta trešdaļā pro­grammu. Piemēram, Jaunā konservatīvā partija solīja samazināt OIK vismaz par 50 procentiem, Latvijas Reģionu apvienība – likvidēt OIK, “Attīstībai/Par!” – ekonomiku bez OIK, “No sirds Latvijai” – atcelt OIK, “Saskaņa”– izbeigt OIK afēru. 

Arī man, domājot, par kuru partiju balsot, OIK bija viens no tiem aspektiem, kas ietekmēja izvēli. Manas mājsaimniecības elektrības rēķinā visu triju OIK komponenšu kopējā summa mēnesī ir 2,98 eiro. Summa galīgi neizklausās astronomiska, tomēr gadā kopumā tie tāpat ir 35,76 eiro – mana piespiedu obligātā nodeva OIK sistēmai. 

Tagad valdībā iesniegtie Ekonomikas ministrijas priekšlikumi  par OIK likvidēšanu ir vēl vecās valdības  izveidotās darba grupas veikums. Lēmums likvidēt OIK ir apsveicams, tikai jaunajai valdībai, it īpaši tām partijām, kuras bija pret OIK, ir uzdevums skatīties, vai nesāksies lobēšanas mēģinājumi un jaunas shēmošanas, kā paslēpt OIK citā maisiņā ar citu nosaukumu.

Komentāri 5

nazis.ass

Atcelt OIK izklausās ļoti vilinoši, bet es vairāk gribu zināt, cik mums par to būs jāmaksā? Par brīvu nebūs! Daži ar prātu apdalīti cilvēki pirms vēlēšanām var solīt kaut vai tautu atbrīvot no paņemtajiem ātrajiem kre dītiem, tomēr līgumi ir līgumi, un, ja nevēlamies līgumus pildīt, tad ir jāmaksā.

Vēl otrs jautājums, ja OIK atcels – vai enerģijas ražotāji turpinās ražot “zaļo” elektrību? Visticamāk pārtrauks, un kā tas atsauksies uz vides kvalitāti un apkures tarifiem? Arī uz iespējamām valsts uzņemtajām starptautiskajām saistībām.

Cik tas mums beigu beigās maksās, un vai ieguvums ir to vērts?

pirms gada, 2019.01.18 13:30

duksis4x4

OIK 'kājas'' neaug no Latvijas, ne atsevišķu politiķu jeb uzņēmēju interesēs. OIK sauc kā gribi, bet ir Eiropas zaļās enerģijas balstīšanai un nebūs viens nosaukums, būs cits. Viens ir skaidrs, ka pamazām drīz izskaudīs dīzeļdzinējus, jo atbilstību Eiro normām tuvākos gados nodrošināt nespēs. Tajā vietā tiek sagatavota augsne elektroautomašīnām, bet par cik no vienas puses tiek spiests atteikties no atomelektroenerģijas un no otras puses elektroauto funkcionēšanai ir nepieciešamas lielas jaudas, tad nu ir jāmeklē iespēja laicīgi šo vajadzību apmierināt ar zaļo enerģiju.

pirms gada, 2019.01.18 17:10

skeptikis

Eiropas savienībā- jā! Bet LV OIK ir nesamērīgi augsts dažu indivīdu interesēs. Runājot par dīzeļiem (un ne tikai), mēs ar savu klibo ekonomiku esam gatavi ne tikai stāties uz vienas starta līnijas ar attīstītākajām ES valstīm, bet vēl apsteigt tās! Atvainojiet, bet tas ir stulbums!

pirms gada, 2019.01.30 03:17

duksis4x4

Vispār par elektrības tēmu ir stipri par ilgu gulēts, tie ir savi divdesmit gadi par vēlu un vajadzēja pamosties tad, kad tapa ''dīķu hesi'', no kuriem valsts iepirka par divkāršu cenu!

pirms gada, 2019.01.21 11:11

skeptikis

..un šie te dīķu HESi bija iecienīts deputātu biznesiņš. Arī zaļās enerģijas kvotas nokļuva viena cilvēka rokās- Šķēles. Ir skaidrs, ka enerģijai ir jākļūst zaļākai, bet blakus AES nerentablie vēja ģeneratori vai, nedod die's!, dabasgāzes TEC, izskatās gaužām nožēlojami un absolūti neatbalstāmi. Un uz kopējā ES fona mēs jau pārmaksājam vismaz 100% par rēķinos iekļaujamo atbalstu zaļajai enerģijai.

pirms gada, 2019.01.30 03:04

Viedokļi